top of page

Denizcilik ve Yelkencilik ile İlgili Filmler

Güncelleme tarihi: 22 Oca

Mesleğin denizci, bir deniz sevdalısı, tekne sahibi var ya da denizlere teknen ile açılma hayalin varsa, bu filmler tam senlik. İyi seyirler.

Her Yer Deniz olsun...


1. ALL IS LOST

Bu muhteşem filmde bir konteynera çarpan kaptan hayatta kalma mücadelesi veriyor. Harika sahneler, gerçekçi çekimler ile nefesinizi tutacaksınız.

Film, J. C. Chandor tarafından yazılıp yönetilmiş, 2013 ABD yapımı bir sinema filmidir. Filmin başrol oyuncusu Robert Redford'un harika oyunculuğu ile, okyanusta tek başına hayatta kalmaya çalışan bir adam bu kadar güzel anlatılabilirdi.

NOT: Yelkene yeni başlayacak ve çekinenlere önce güzel bir seyir yaptırın sonra bu filmi izletin. :) Her Yer Deniz bölümlerini önce izletmeniz şiddetle tavsiye edilir. :)

IMDB: 6.9

2. ADRIFT 2018

Adrift, Baltasar Kormákur tarafından üretilen ve yönetilen ve David Branson Smith, Aaron Kandell ve Jordan Kandell tarafından yazılan bir 2018 Amerikan hayatta kalma drama filmidir. Fırtınayı, yelken seyrini, hayatta kalma mücadelesini ve aşkı iliklerinize kadar yaşayacaksınız.

Filmin fragmanını aşağıya bıraktığım linkten izleyebilirsiniz.

Yelken tutkunu...

Deniz sevdalısı iseniz...

Bu film kaçmaz...

IMDB: 6.6

3.STYX 2019

Styx, Wolfgang Fischer tarafından yönetilen 2018 Alman-Avusturya drama filmi. 68. Berlin Uluslararası Film Festivali'nin Panorama bölümünde gösterildi.

Filmde başrol oyuncusu karşılaştığı kaçak göçmenlerle dolu tekneye yardım edecek mi, devam mı edecek? Heyecan dolu bu film gayet güzel deniz ve yelken sahneleri sunmakta.

IMDB: 6.5

4. THE MERCY 2018

Mercy, James Marsh tarafından yönetilen ve Scott Z. Burns tarafından yazılan 2017 İngiliz biyografik drama filmi. Amatör denizci olan Donald Crowhurst'un 1968'de Sunday Times Altın Küre Yarışını tamamlamak için yaptığı feci girişimin ve sonraki başarısızlığını örtme girişimlerinin gerçek hikayesine dayanıyor.

Donald Crowhurst' bu maceraya atılmak için ve neleri feda edebilir?

IMDB: 6.0

5. MAIDENTRIP 2013

Ailesinin çıktığı dünya turunun 7. yılında, Yeni Zelanda kıyısında bir botta doğmuş, şimdi 14 yaşındaki hollandalı Laura Dekker'in, "yalnız başına dünya turuna çıkan en genç insan" olmak uğruna çıktığı 2 yıllık dünya turunu anlatan macera/belgesel.

Oldukça olaylı geçen bu kararını yakından izleyeceksiniz.

Henüz 14 yaşında bir kız çocuğunun bu cesaretli girişimi nasıl sonuçlanacak?

Laura Dekker'ın TED konuşmasını da şuraya bırakıyorum. Bir ara izlersiniz.

IMDB: 7.5

6. BETWEEN HOME 2012

Hayalinizin peşinden gitmeye cesaret ettiğinizde başınıza neler gelebilir? Bunu deneyimlemenizi sağlayan harika bir belgesel.

Güneş ve rüzgar bu acemi denizciyi üç yıl eğitecek ve usta bir denizciye dönüştürecek. Teknede ve aynı zamanda dünyanın dört bir yanında çekilmiş olan,

Nick Jaffe'nin Avrupa'dan Avustralya'ya uzanan okyanus macerasına tanık olun.

IMDB: 7.0

7. WIND 1992

Wind, Carroll Ballard'ın yönettiği ve Matthew Modine, Jennifer Gray ve Cliff Robertson'ın oynadığı 1992 yapımı bir film.

Yarış: America's Cup

Ve siz bu America's Cub yat yarışları serisinde romantizm ve macera yaşayacaksınız.

Şimdi yerlerinizi alın...

Yelken açmaya hazır olun...

Yarış başlasın...

IMDB: 6.4

.

8. MASTER AND COMMENDER 2003

Napolyon Savaşları sırasında, bir İngiliz kaptan, Güney Amerika çevresinde zorlu bir Fransız savaş gemisini takip etmek için gemisini ve mürettebatını sınırlarını zorlar.

Heyecan dolu bu filmi kaçırmayın.


Yönetmen: Peter Weir

Senalist: Patrick O'Brian, Peter Weir, John Collee

Oyuncular: Russell Crowe, Paul Bettany, billy Boyd


IMDB: 7.4

9. KON TIKI 2012

Filmde Norveçli kaşif Thor Heyerdahl Pasifik Okyanusu'nu 1947'de 5 kişilik bir ekip ile geçmek ister. Bir amacı vardır! G. Amerikalıların Kristof Kolomb öncesi dönemlerde denizleri aşarak Polynesian adalarında yerleştiklerini kanıtlamak istemektedir. Yolculuk için para gerekiyordur. Borç alarak ve bağış toplayarak elde eden Heyerdahl, 101 gün sürecek 8 bin kilometrelik bir maceraya yelken açar. Artık tüm dünyanın gözü de üzerindedir... Yönetmen: Joachim Rønning ve Espen Sandberg

Filmin adı olan Kon-Tiki ise İnka kabile inancındaki güneş Tanrısı Viracocha'nın antik dönemdeki adından geliyor.

IMDB: 7.2

10. LIFE OF PI

Pi'nin Yaşamı, 2012 ABD macera-drama filmidir. 2001 yılında Yann Martel'in yazdığı aynı isimli romandan uyarlamadır. Yönetmenliğini Ang Lee, uyarlama senaryosunu David Magee, baş rollerini ise Suraj Sharma, Irrfan Khan, Gérard Depardieu, Tabu ve Adil Hussain bulunmaktadır. Film görsel efektleri ile göz doldururken, sizi denizin içine çekecek. Vahşilik ve dostluk bir arada. Ait olmadıkları dünyada iki canlının hikayesi.


IMDB: 7.9Life of Pi Trailer


11. THE DEEP 2012

İngilizceden çevrilmiştir-Derin, Baltasar Kormákur'un yönettiği 2012 İzlanda drama filmi. Film, 85. Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Dilde Oscar için İzlanda'nın girişi olarak seçildi ve Ocak ayı kısa listesine girdi. Ayrıca 2013 Nordic Council Film Ödülü'ne aday gösterildi.

IMDB: 6.6

The Deep Trailer

12. CAPTAIN PHILIPS 2013

Kaptan Richard Phillips'in gerçek hikayesi ve 2009'da Somalili korsanlar tarafından ABD bayraklı MV Maersk Alabama'nın, iki yüz yıl sonra kaçırılan ilk Amerikan kargo gemisinin kaçırılmasının hikayesi.

Filmde korsan saldırıları çok gerçekçi anlatılmış. Adeta o gemide gibi heyecan dorukta izleyeceğiniz keyifli bir film.

Dünyada hala korsan faaliyetlerinin olduğu unutulmamalıdır.

Koca gemilere küçücük kayıklarla nasıl saldırılabilir sorusuna cevap olacak güzel bir film.

IMDB: 7.8

Captain Philips Trailer


13. DEAD CALM 1989

Dead Calm, Phillip Noyce tarafından yönetilen ve Sam Neill, Nicole Kidman ve Billy Zane'in oynadığı 1989 Avustralya psikolojik gerilim filmi.

IMDB: 6.8

Dead Calm Trailer


14. THE BOAT 2018

IMDB: 5.7
The Boat Trailer


15. TURNING TIDE 2013

Yann hayali olan dünya turunu hiçbir ekip arkadaşı olmadan tek başına yelken yarışı ile yapmaya çalışacaktır. Herşey çok güzel giderken birden düman arıza verir. Bu sırada gizlice yelkenliye birisi biner. Bu durum onun yarışmadan elenmesine neden olacaktır. Akıntıya Karşı - Turning Tide full hd film izle iyiseyirler diler.


IMDB: 6.4