top of page

RIB NEDİR?

Güncelleme tarihi: 9 Oca 2023


RIB açılımı Rigid Inflatable Boat ve Türkçe çevirisi Sert Şişme Bot olan adından da anlaşıldığı gibi, gövdesi sert, fiber olarak üretilen, etrafını kıç aynası hariç komple şişirilebilen kumaşla kaplanmış teknelerdir. Bu sayede sert bir karinası ( teknenin suyun altından kalan dış kısmı ) bulunmaktadır.


RHIB olarakta yazılışlarını görmemiz de mümkün. Onun açılımı ise Rigid Hull İnflatable Boat ve Türkçe çevirisi Sert Gövdeli Şişme Bot'tur.


Her Yer Deniz
RIB- Sert Gövdeli Şişme Bot


Fiber ve sert tabanı ile kendisini sağlamlık, birden fazla güçlü motorların kullanılması, kullanılan malzeme kalitesi ve görüntüsü ile kendisini diğer tüm şişme botlardan hemen ayırır. Tüm bu özellikleri ile diğer tüm şişme bot ailesinden kendisini fiyat performans açısından hemen ayırır.


Öyle ki; sert tabanı sayesinde yan tüpleri tamamen sönse dahi teknesi üzerinde kalabiliyor, bunun yanı sıra sert gövdesi delinse dahi şişme tüpleri sayesinde suyun üzerinde durabiliyor. Tabii ki denizde her tekne batabilir, fakat bu özellikleri sayesinde oldukça güven verdiklerini söylemek yanlış olmaz.


Güzel oldukları kadar güçlü motorlara sahip olmaları, yüksek kalite ürün kullanılması sebebi ile diğer tüm şişme botlara kıyasla fiyatları oldukça yüksektir.


Kullanım Alanları

RIB sınıfı tekneleri denizde oldukça sık görmekteyiz. Peki gelin şimdi kullanıldıkları alanları bir listeleyelim.

  1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

  2. Sahil Güvenlik Komutanlığı

  3. Arama Kurtarma Botları

  4. Yangınla Mücadele

  5. Marinalar ( Palamar Botları)

  6. Yelkenli ve Motor Yatların Hizmet Botları

  7. Özel Kullanım

Oldukça hızlı ve güzel görünümlü bu botlar ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsan, bunun için özel hazırladığımız videoya bir göz atmalısın.


RIB Nedir? RIB Bakımı ve Seçimi Her Yer Deniz 54. bölümünde. İyi seyirler.

600 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page