top of page

SELAM, BEN DENİZ KESTANESİ

Güncelleme tarihi: 26 Tem 2022

Selam, ben Deniz Kestanesi. Echinoidea sınıfına bağlı dikenli deniz canlısıyım.

Sana sevimsiz ve tehlikeli gelebilirim. Yüzlerce dikenim var benim. Omurgam yok.

Yüz milyonlarca yıldır tüm türlerim ile bu dünyada yaşıyorum.

Sular kirlendiğinde bundan çabuk etkilenirim. Beni kirlenmiş sularda pek göremeyebilirsin. Temiz denizleri sever ve oralarda yaşarım.

Sığ sulardan 5000 metre derin okyanusların diplerine kadar yaşamımı sürdürürüm.

3-5-10 cm gibi değişen bir kabuğum vardır. Kırılgan ve narinimdir.Dünyanın tüm denizlerinde, kocaman okyanuslarda beni görebilirsin. 1-2 cm’den 20 metreye kadar değişen dikenlerim vardır.Bu dikenlerim seni tedirgin ediyor biliyorum.

Ama şunu sakın unutma ben sana gelip bilerek batırmam dikenlerimi. Sen benim üzerime basarsın ya da bir kayada bana çarpabilirsin. Sana bilerek zarar vermem!

Kimileri dikenlerimi sana fırlatabildiğim konusunda seni korkutabilir, bu doğru değildir. Ben Robin Hood değilim. Henüz böyle bir yeteneğe sahip değilim.

Çok yavaş hareket edebiliyorum. Senden hızla kaçamam. Buna beni karaya çıkardığında da şahit olmuşsundur.Genelde siyah olarak ilk akla gelsemde, türlerimin arasında kahverengi, mor, yeşil, kırmızı, koyu yeşil olanlarımız da vardır.Başlıca besinim alglerdir. Kabuğumun iç tarafında bir ağzım var ve buradan beslenirim.

Hem dişi hem de erkek olanlarımız vardır. Üreme sırasında bir araya geliriz. Yumurta ve spermlerimizi bırakırız. Bu sayede döllenme gerçekleşir. Ve çoğalırız.

Uzak Doğu ülkelerinde, Avrupanın bazı ülkelerinde, Japonya, Çin, Yunanistan da beni insanlar yemek olarak tüketiyorlar. Türkiye’de yemek olarak pek düşünülmem. Popülerliğim yemek olarak pek yoktur.Eğer benimle temas edersen eline dahi nazikçe alsan sana zarar vermem. Bana dokunduğunda birden dikenlerimin kıpırdadığını göreceksin. Hint Okyanusu ve Kızıldeniz üzerinden Akdeniz ve Ege'ye, bazı uzun dikenli türlerimiz geldiler. Tenin ile temas etmesi halinde dikenleri aracılığıyla zehirlerler. Zehrimin öldürücü etkisi yoktur. Fakat alerjisi olan kişiler için riskli olabilirim.Üzerime basmamaya ve bana sertçe çarpmamaya dikkat et! Bu başına gelirse aklında olsun; dayanabildiğin kadar sıcak suya dikenlerimin battığı yeri sokup suyu tazeleyerek yaklaşık 30 dk geçirmeye çalış. Bu o bölgenin ağrısını tamamen yok edecektir. Sonra zeytin yağı sür ve güneşte beklet. İğnelerim yavaş yavaş dışarı çıkacaktır. Cımbız yardımıyla dikenlerimden kurtulabilirsin. Çok kırılgan ve incelerdir. Dikkatli olmalısın. Denize girerken deniz ayakkabısı giymeni her zaman tavsiye ediyorum.Beni gördüğünde derin bir nefes al.

Çünkü tertemiz bir denizdesin demektir.

Her zaman çokça görüşmek dileğiyle…

Öpmedim, hiç acıtmayayım…

Her Yer Deniz olsun...

159 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page